Valioituneet koirat Pohjois-Savossa

Valionarvot julkaistaan sen kauden kohdalla, milloin koira on palkittu yhdistyksen vuosikokouksessa.

Hei uuden valion omistaja:
Yhdistys muistaa jäseniään vuosikokouksessa jakamalla uusille valioiden omistajille valiolautaset sekä julkaisemalla Tapahtumakalenterissa Uudet valiot-palstalla valokuvat.

Pyydämme ilmoittamaan koiran tiedot ja lähettämään valokuvan sihteerille mieluiten sähköpostilla. sihteeriposti (at) gmail.com.

Kaudella 1.2.2019 - 31.1.2020 (palkitseminen 2020 vuosikokouksessa)

Kaksoisvaliot

  • n. Kaikuvan Ulpu, om. Jaana Rönkkö, Iisalmi
  • u. Ruokosuon Riki, om. Matti Mikkonen, Kerimäki

Käyttövaliot AJOK

  • n. Ajotaiturin Sävel, om. Iiro ja Ari Säisä, Vieremä
  • n. Latukkakorven Sarre, om. Jussi Kettunen, Lapinlahti
  • u. Puskajussin Jyri, om. Alpo Kananen, Kiuruvesi
  • n. Suinin Nata, om. Reima Oksman, Toivala

Käyttövaliot KEAJ

  • u. Ajoketun Humu, Joni Kumpusalmi, Suonenjoki
  • n. Miklan Häly, om. Mikko Lappalainen, Karttula

Muotovaliot

  • u. Alapörkän Quatro, om. Viljo Pennanen, Muuruvesi
  • u. Alapörkän Uatu, om. Jori Huuskonen ja Sirpa Simonen, Vesanto

Tähtivaliot


Valiot

Anomuslomake valionarvoa varten. Koirasi saavutettua valionarvon, tulee se sinun anoa Kennelliitosta erikseen, jotta arvoa voi käyttää koirannimen edessä.

Tänne kerätään pohjoissavolaisten omistamat uudet valiokoirat!

Ilmoitathan oman koirasi valioitumisesta sähköpostilla sihteeriposti (at) gmail.com

Vuosikokouksessa palkitaan yhdistyksen jäsenien omistamat koirat valiolautasella.

Vuosi 2014

23.01.2020

Kaudella 1.2.2013 - 31.1.2014

Kaksoisvaliot
Alapörkän Aapo, Viljo Pennanen, Muuruvesi
Mastomäen Rokka, Seppo Styrman, Pielavesi

Käyttövaliot
Hiekka-Ahon Varpu, Erkki Immonen, Lapinlahti
Honkalouhun Uni, Marko Suur-Inkeroinen, Rautalampi
Jussiahon Pikku-Viivi, Petri Marin, iisalmi
Koivukulman Kamu, Antti ja Katariina Pekkarinen, Lapinlahti
Koivukulman Salli, Pauli Lappalainen ja Raita Lappalainen, Lapinlahti
Koivukulman Tuiskutar, Raita Lappalainen ja Lasse Puurunen, Lapinlahti
Kononpuron Mestari, Eino Karppinen, Maaninka
Korterinteen Aksu, Lauri Kauppinen, Sonkajärvi
Latukkakorven Retu, Hannu Savolainen, Juankoski
Latukkakorven Rita, Marko ja Titta Huttunen, Vieremä
Meripojan Rape, Pekka Heikkinen, Lapinlahti
Raketin Sulo, Seppo Juutilainen, Varkaus
Tervakorven Jymy, Pentti Jääskeläinen, Keitele
Utakan Uki, Antti Pekkarinen ja Helinä Pekkarinen, Lapinlahti
Viivi, Jouko Miettinen, Tuusniemi
Äkkipojan Kime, Kari Juutilainen ja Pentti Hiltunen, Siilinjärvi


Kettukäyttövaliot

Tähtivaliot

Muotovaliot
Ajaxsin Tuuri, Pekka Kainulainen, Pielavesi
Hanakan Rosita, Tuomo Pesonen, Kiuruvesi
Louhirannan Linda, om. Hannu Taskinen, Tuusniemi
Mulonsalon Voitto, Katja Rytkönen ja Pekka Kainulainen, Pielavesi

Onnivaaran Jero, Peppi Laituri ja Markku Venäläinen, Kuopio