Valioituneet koirat Pohjois-Savossa

Valionarvot julkaistaan sen kauden kohdalla, milloin koira on palkittu yhdistyksen vuosikokouksessa.

Hei uuden valion omistaja:
Yhdistys muistaa jäseniään vuosikokouksessa jakamalla uusille valioiden omistajille valiolautaset sekä julkaisemalla Tapahtumakalenterissa Uudet valiot-palstalla valokuvat.

Pyydämme ilmoittamaan koiran tiedot ja lähettämään valokuvan sihteerille mieluiten sähköpostilla. sihteeriposti (at) gmail.com.

Kaudella 1.2.2019 - 31.1.2020 (palkitseminen 2020 vuosikokouksessa)

Kaksoisvaliot

  • n. Kaikuvan Ulpu, om. Jaana Rönkkö, Iisalmi
  • u. Ruokosuon Riki, om. Matti Mikkonen, Kerimäki

Käyttövaliot AJOK

  • n. Ajotaiturin Sävel, om. Iiro ja Ari Säisä, Vieremä
  • n. Latukkakorven Sarre, om. Jussi Kettunen, Lapinlahti
  • u. Puskajussin Jyri, om. Alpo Kananen, Kiuruvesi
  • n. Suinin Nata, om. Reima Oksman, Toivala

Käyttövaliot KEAJ

  • u. Ajoketun Humu, Joni Kumpusalmi, Suonenjoki
  • n. Miklan Häly, om. Mikko Lappalainen, Karttula

Muotovaliot

  • u. Alapörkän Quatro, om. Viljo Pennanen, Muuruvesi
  • u. Alapörkän Uatu, om. Jori Huuskonen ja Sirpa Simonen, Vesanto

Tähtivaliot


Valiot

Anomuslomake valionarvoa varten. Koirasi saavutettua valionarvon, tulee se sinun anoa Kennelliitosta erikseen, jotta arvoa voi käyttää koirannimen edessä.

Tänne kerätään pohjoissavolaisten omistamat uudet valiokoirat!

Ilmoitathan oman koirasi valioitumisesta sähköpostilla sihteeriposti (at) gmail.com

Vuosikokouksessa palkitaan yhdistyksen jäsenien omistamat koirat valiolautasella.

Vuosi 2005

15.01.2020

Kaudella 1.2.2004 - 31.1.2005

Kaksoisvaliot
Ajotaiturin Humu, Pentti Hiltunen, Kuopio
Akon Pimu, Pekka Flygare, Kiuruvesi
Hattulan Malla, Simo Huuskonen, Rautalampi
Pokon Mika, Pekka Kainulainen, Pielavesi
Rita, Kari Hämäläinen, Siilinjärvi

Käyttövaliot
Aittapolun Ansa, Martti Luhtala, Varkaus
Ajo-Metsän Anu, Ari Kekäläinen, Kuopio
Ajotaiturin Mira, Ari Säisä, Vieremä
Ajotaiturin Olivia, Kirsi ja Juha Hyvönen, Kuopio
Eräketun Väläkkysenni, Ritva Halonen ja kasv., Suonenjoki
Hetekaiku Jenna, Pekka Tuppurainen, Maaninka
Jiiällän Ira, Ari Kekkonen, Siilinjärvi
Jiiällän Milla, Väinö Aalto, Iisalmi
Joutsenrinteen Jasmiine, Maarit ja Jukka Lyytikäinen, Koljonvirta
Korpilehdon Muska, Jari Tuovinen, Kuopio
Lippe, Juhani Iivanainen, Leppävirta
Metkunmäen Ässä, Minna ja Matti Niskanen, Valkeiskylä
Roninpuro Jämy, Raimo Hartikainen, Nilsiä
Äkkipojan Jonna, Olavi Jääskeläinen, Markku Venäläinen, Karttula
Saukonniemen Siru, Renne Kostian, Iisalmi

Kettukäyttövaliot
Räsä-Ukon Moona, Kalle Ollikainen, Pielavesi

Muotovaliot
Akon Seri, Kalle Ollikainen, Pielavesi
Tino, Timo Rissanen, Tuusniemi
Jattapekka Tuure, Erkki Eskelinen, Sonkajärvi

Tähtivaliot
Tupakallio Pomo, Jouni Kauppinen, Suonenjoki
Korpilehdon Muska, Jari Tuovinen, Kuopio

Muut valiot
KANS MVA Kaikuvuoren Sara, Matti Mikkonen, Kerimäki