Valioituneet koirat Pohjois-Savossa

Valionarvot julkaistaan sen kauden kohdalla, milloin koira on palkittu yhdistyksen vuosikokouksessa.

Hei uuden valion omistaja:
Yhdistys muistaa jäseniään vuosikokouksessa jakamalla uusille valioiden omistajille valiolautaset sekä julkaisemalla Tapahtumakalenterissa Uudet valiot-palstalla valokuvat.

Pyydämme ilmoittamaan koiran tiedot ja lähettämään valokuvan sihteerille mieluiten sähköpostilla. sihteeriposti (at) gmail.com.

Kaudella 1.2.2019 - 31.1.2020 (palkitseminen 2020 vuosikokouksessa)

Kaksoisvaliot

  • n. Kaikuvan Ulpu, om. Jaana Rönkkö, Iisalmi
  • u. Ruokosuon Riki, om. Matti Mikkonen, Kerimäki

Käyttövaliot AJOK

  • n. Ajotaiturin Sävel, om. Iiro ja Ari Säisä, Vieremä
  • n. Latukkakorven Sarre, om. Jussi Kettunen, Lapinlahti
  • u. Puskajussin Jyri, om. Alpo Kananen, Kiuruvesi
  • n. Suinin Nata, om. Reima Oksman, Toivala

Käyttövaliot KEAJ

  • u. Ajoketun Humu, Joni Kumpusalmi, Suonenjoki
  • n. Miklan Häly, om. Mikko Lappalainen, Karttula

Muotovaliot

  • u. Alapörkän Quatro, om. Viljo Pennanen, Muuruvesi
  • u. Alapörkän Uatu, om. Jori Huuskonen ja Sirpa Simonen, Vesanto

Tähtivaliot


Valiot

Anomuslomake valionarvoa varten. Koirasi saavutettua valionarvon, tulee se sinun anoa Kennelliitosta erikseen, jotta arvoa voi käyttää koirannimen edessä.

Tänne kerätään pohjoissavolaisten omistamat uudet valiokoirat!

Ilmoitathan oman koirasi valioitumisesta sähköpostilla sihteeriposti (at) gmail.com

Vuosikokouksessa palkitaan yhdistyksen jäsenien omistamat koirat valiolautasella.

Vuosi 2008

17.01.2020

Kaudella 1.2.2007 - 31.1.2008

Kaksoisvaliot
Alapörkän Piedro, Tiia ja Hannu Räsänen, Siilinjärvi
Muurivuoren Jere, Ilkka Parviainen, Onttola
Pölläkän Leka, Marko Huhtanen, Kuopio
Ruskosuon Cami, Matti Mikkonen, Kerimäki
Ruskosuon Ruska, Matti Mikkonen, Kerimäki
Tupakallio Edvartti, Pauli Lappalainen, Lapinlahti
Vouden Minja, Martti Miettinen, Vehmersalmi

Käyttövaliot
Ajopolun Jehu, Jaakko Heikkinen, Lapinlahti
Alapörkän Iivari, Hannu ja Matti Taskinen, Vehmersalmi
Eräketun Vellemu, Vilho Hänninen, Rautalampi
Hepolammin Ami, Marko Huttunen, Vieremä
Hiekka-Ahon Rita, Heikki Partanen ja Janne Rautanen Lapinlahti
Hiekka-Ahon Venla, Erkki Immonen, Lapinlahti
Jiiällän Lutu, Kalevi Veteli, Varpaisjärvi
Jänistäjän Timi, Anni Hietapelto, Kiuruvesi
Ketjussin Vappu, Matti Karppinen, Vieremä
Kirkkojärven Masi, Kari Toivanen, Juankoski
Korvenkätkön Onni Armas, Seppo Tuovinen , Hannu Tuovinen, Iisalmi
Meripojan Kajo, Aulis Kervinen, Pielavesi
Mäntykujan Röky, Raimo Pesonen, Kiuruvesi
Pipsa, Pentti Holm, Vehmersalmi
Pisanpolun Pommi, Kaisa Korhonen, Kiuruvesi
Pitkän Taika, Kari ja Titta Pitkänen, Karttula
Riuttaniemen Mette, Juha Jalkanen, Rautalampi
Topi, Eino Karppinen, Maaninka

Kettukäyttövaliot
Pihlajaharjun Alma, Jarmo ja Pasi Laitinen, Nilsiä

Muotovaliot
Eräkamun Mosku, Pentti Kiiski, Maaninka
Kellolan Dina, Alpo Kananen, Kiuruvesi
Pokon Naku, Reino Laukkanen ja Pekka Kainulainen, Pielavesi
Pokon Pippuri, Heidi Oinonen, Vesanto
Tupakallio Aku, Nadja ja Viljo Pietikäinen, Peltosalmi

Tähtivaliot
Sinkkiperän Lili, Heidi Oinonen, Vesanto